Z dniem 31 października obowiązywać zaczęła nowela dostosowująca przepisy związane ze szkoleniem kandydatów na kierowców do prawa unijnego. Co dokładnie się zmieniło?
Najważniejsze udogodnienie dotyczy osób chcących wykonywać zawód kierowcy. Kandydaci na kierowców mają w końcu możliwość szkolenia się na kilka kategorii praw jazdy jednocześnie. Do tej pory kursantów obowiązywała sztywna kolejność. Najpierw trzeba była uzyskać prawo jazdy kategorii B. Dopiero po jego otrzymaniu można się było szklić na kategorie C i D. W myśl nowych przepisów kursant może odbywać szkolenia na kilka kategorii jednocześnie. Dzięki temu zdecydowanie skraca się czas potrzebny na uzyskanie wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia pracy kierowcy zawodowego.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, zmieniono też przepisy dotyczące przewożenia pasażerów w czasie zajęć praktycznych. W przypadku kursu na prawo jazdy B1 i B w samochodzie, oprócz kierowcy i instruktora, przebywać teraz może dwóch dodatkowych kursantów. W przypadku kategorii B+E instruktor zabrać może na pokład nawet sześciu dodatkowych kursantów.
W noweli pojawił się też przepis dotyczący szkoleń na kategorie A, A1, A2 i AM. Instruktor nauki jazdy, poruszający się jednośladem za szkolonym kursantem, musi być ubrany w kamizelkę odblaskową (z napisem „instruktor”). Jeśli korzysta z innego pojazdu niż motocykl, musi on być specjalnie oznakowany (informacja o prowadzeniu szkolenia umieszczona z tyłu pojazdu). W przypadku kategorii AM, uprawniającej do poruszania się np. skuterem, wprowadzona została dodatkowa godzina zajęć teoretycznych, w czasie której kursanci poznawać mają zasady (teoria i praktyka) udzielania pierwszej pomocy.
Ustawodawca zdecydował się również ułatwić pracę ośrodkom szkolenia kierowców. W przypadku awarii sieci komputerowej lub Internetu, co zdarza się stosunkowo często, OSK mogą teraz rozpocząć szkolenia w oparciu o specjalne, papierowe karty zajęć. Szkolący zobowiązani są jednak do uzupełniania danych w systemie informatycznym najpóźniej przed rozpoczęciem kolejnych zajęć z danym kursantem/grupą.
Co ważne, w przypadku szkoleń, które nie zakończyły się przed dniem 31 października bieżącego roku, stosowane będą nowe wytyczne.
Źródło: portal interia.pl